O keramzitových tehlách

Základnou surovinou pre keramzitové tehly je samotný keramzit. Ten tvorí až  85% podielu v murive. Expandovaná hlina – keramzit,  je ľahké stavebné kamenivo, získané vypaľovaním ľahko napučiavajúcej hliny v rotačných peciach pri teplote  1200 °C.

Keramzit sa vyznačuje vysokou tepelnou izoláciou a odolnosťou voči chemickým či poveternostným vplyvom. Keramzitové tehly oproti prefabrikácii ponúkajú väčšiu variabilitu pri samotnej stavbe.

Tehlový systém K5 Czamaninek predstavuje kompletný murovací systém, ktorý spĺňa aj najnáročnejšie požiadavky určené pre nízkoenergetické či pasívne rodinné domy. Veľkou výhodou tohto materiálu je aj fakt, že je navrhnutý a vyrobený tak, aby mal vysokú priepustnosť pary a dokonale odvádzal vlhkosť, čo vám zabezpečí zdravé a komfortné bývanie.

Murovací systém keramzitových tehál ponúka komplexné riešenie základov, stien aj stropov. Toto jedinečné riešenie Vám  zaručí  zdravé a komfortné bývanie v maximálnej možnej miere.

Keramzit ako kamenivo ukladané do podlahových vrstiev aj keramzit-betónové výrobky sa vyznačujú vynikajúcou tepelnou a zvukovou izoláciou. Dôležité je, že tieto parametre zostávajú na veľmi dobrej úrovni aj pri dlhodobom pôsobení vlhkosti.

Keramzitbetónové tvárnice (ďalej len keramzitové tehly) nevykazujú kapilárne pôsobenie a vyznačujú sa nízkym difúznym odporom, vďaka čomu keramzitová stena rýchlo uvoľňuje vlhkosť do miestnosti a tým vlhkosť reguluje. V tomto ohľade keramzitové tehly prekonávajú konkurenciu tým, že vykazujú takmer trojnásobne vyššiu paropriepustnosť ako výrobky z pórobetónu. Treba pamätať na to, že v žiadnej budove sa nevyskytujú dokonale suché podmienky, v ktorých sa stanovujú izolačné parametre stavebných výrobkov, preto je rýchlosť uvoľňovania vlhkosti do okolia mimoriadne dôležitá.

Moderná technológia výroby keramzit-betónových prvkov umožňuje aj pri hrúbke priečky 18 cm dosiahnuť Rw akustickú izoláciu až 58 dB. Dosiahnutie takýchto výsledkov pri zachovaní nízkej objemovej hmotnosti murovacích prvkov je samozrejme zásluhou vlastností keramzitu. Používa sa aj ako jedna z dokončovacích vrstiev stropu, výrazne zlepšuje jeho akustickú izoláciu. Ešte lepšie výsledky možno dosiahnuť pri použití stropu s keramzit-betónovými tvárnicami, napríklad z radu Czamaninek EU

Základom pre výrobu dutých tehál a stenových tvárnic, ako aj prekladov a stropných dutých tehál je použitie kvalitného keramzitu. Len správne tvarované kamenivo zaručuje vysokú pevnosť. Dôležitá je aj technológia výroby prvkov.

Náš partner firma Czamaninek disponuje najmodernejšou výrobnou linkou na duté tehly a keramzitové betónové tvárnice. Plná automatizácia a kontrola podmienok, v ktorých ľahký betón zreje a dosahuje cieľovú pevnosť, je indikátorom najvyššieho štandardu. Len tento prístup zabezpečí, že výhody keramzitu budú plne využité.

Takto pripravený stavebný materiál zabezpečí kvalitné základy pre vašu stavbu. Hrubá stavba murovaného keramického domu sa realizuje približne 3 mesiace od začiatku výkopu základovej dosky. Oproti prefabrikovaným montovaným domom pri naších stavbách získate hrubšie obvodové murivo s lepšími tepelno-izolačnými vlastnostiami a niekoľkonásobne vyššiou hodnotou paropriepustnosti. Takýto dom preto dýcha a napomáha ku zdravšej klíme vo vašom dome. Taktiež keramzitové tehly Czamaninek disponujú väčšiou hustotou samotného keramzitu, čím sa zabezpečí odľahčenie materiálu ale hlavne jeho prievzdušnosť a tým pádom vyššia odolnosť voči vzniku plesní a húb pri zateplovaní.

Stropy Czamaninek sú radom husto rebrovaných stropov, ktoré spĺňajú najnáročnejšie požiadavky Európskej únie. Optimalizáciou prierezu stropných tvárnic a vystuženia stropných nosníkov bolo možné získať parametre výrazne lepšie ako majú stropy Teriva, ktoré už roky dominujú na trhu medzi riešeniami pre bytovú výstavbu. Stropy Czamaninek je možné podľa variantu použiť až do rozpätia 10 m a projektová kancelária vie projekt prispôsobiť v priebehu niekoľkých dní.